„Дођи и види!“
Ова данашња недеља, пошто је свака посвећена нечему или некоме, зове се Недеља православља. Постоје разна славља, разним поводима и није лако да се дође до правог славља. Често обмане неко лажно славље, лажна празнична еуфорија, неко лажно победничко расположење. Отуда није лако да се дође до п-р-а-в-о-г с-л-а-в-љ-а, а данашње еванђеље посвећено је управо нечему што има везе са правим слављем. Дакле, тај дијалог између Филипа и Натанаила, кад Филип њему каже да је Исус ту, а Натанаило прво не верује… Из тог малог, презреног места које се зове Назарет… То место ће некима бити познато једино можда по рок-групи која се тако зове, али је оно по нечему другом, много битнијем познатије. Оно је било презрено и Натанаило искрено каже: ”Може ли шта добро да буде отуда?”. Просто је немогуће, јер је тамо све друго, само не добро. А Филип њему каже:
”Дођи и види!”.
То је суштина правог славља, суштина праве вере: да ти лично дођеш и видиш. Не зато што ти је неко рекао: ”Ево ти књига!”. Или су твоји преци нешто славили, па сад и ти славиш; или је то модерно – сви, па ћу и ја да ту будем нешто као православац. То је све безвезе, и мука, и јад.
Најбоље је кад ти лично д-о-ђ-е-ш и в-и-д-и-ш. Сетите се увек, кад причамо о речи слобода, да се она на грчком каже елефтхериа (ελεφθερία), а да је та реч од глагола који значи: долазити – долазити себи, долазити Богу, долазити целини, долазити том правом слављу.
”Дођи и види!”
Свачега си се нагледао у животу, много пута нам се учинило да је нешто овако, а није него је онако; много пута смо нешто превидели, недовидели, имали смо проблем са тим видом, у неку крајност смо ишли. Или нисмо видели, или смо превидели, или смо мислили да смо истински нешто видели. Није лако доћи до правог славља. Није лако доћи до правог виђења. Имајте у виду ваше свакодневне, свакотренутне умне комбинације које вам се чине као лепо виђење нечега, живота и постојања и будућности. Имајте у виду да нимало није лако да се разлучи истинско виђење од кобајаги виђења. Нимало није лако. То је нешто до чега се постепено долази.
”Дођи и види!”
Исус му каже: ”Ево Израeлца у коме нема лукавства!”. Видите, ово данашње лукаво постојање, лукав начин живота, лукаво долажење до нечега, лукаво довијање, лукаво управљање људима, лукаво интересно дружење међу људима, није ништа ново. И тада је било толико много лукавства, да је било страшно. Због тога Христос наглашава: ”Ево Израeлца у коме нема лукавства!”.
Лукавство је ствар незнања, ствар слабости, ствар невиђења, ствар недолажења, затварања, слепила у односу на друге људе, у односу на себе; лукавство је жеља да се олако до нечега дође, да се одглуми, да се неком комбинацијом нешто успе. Отуда врло је важно да се стално питамо да ли смо и, ако јесмо, у којој смо мери ми лукави. Да ли је то лукавство, ако га има у нама, наш избор? Или одакле је то? Како смо до тога дошли? Откуд то у нама? Его и ум и његове непрестане лудорије су увек лукави. Увек, увек, увек! Лукавство је храна за его. Умне, лукаве комбинације храна су за его, его не може да живи без тога. Очистиш ли се од лукавства, очистимо ли се од умних, кобајаги паметних комбинација, его остаје без хране. Лаж ”пуца” и онда твоје истинско ”ја” почне да цвета, онда ти дођеш и видиш да је то тако.
Каже даље Христос Натанаилу: ”Пошто сам ти рекао да сам те видео (то значи видео га на даљину), ти верујеш”. И онда му он каже: ”Ти си син Божији”. А он му каже: ”Видећеш и више од овога”.
У ономе што је мало пре читано помиње се друго васкрсење, не заборавите то. Постоји прво и друго васкрсење. Постоје разна тумачења тога. У нашем случају врло је важно да имамо у виду, да нас не обмане за нашу причу, прво васкрсење: у овом случају кад неко овде дође као авет, као ходајући леш, а онда се освежи, након извесног времена… Примећују и други, примећује и он сâм да се много освежио. Рецимо да је то прво васкрсење, оно се односи на тело. Али, данас смо чули да је кључно друго васкрсење, а не прво. Јер то друго… обично већина дође до њега и обманути оним првим васкрсењем, освеженим телом, мисле да је све готово. Да је то – то. Није! То тек тада почне, то друго васкрсење. И такође, што данас чусмо, да нас наши греси и обмане не заводе. Значи: греси и обмане да нас не заводе!
Отуда вам кажем ово, говорећи и себи наравно, да није лако да се испуни то: ”Дођи и види!”. Истински дођи и истински види. Да тај долазак буде твој долазак, а не да би некоме угодио, као што се често дешава; да то виђење буде твоје виђење, твој увид, без икаквих туђих наочара, него ти гледаш. Свесно, са разумевањем: дођи и види. Сећајте се тих речи – у њима је све!
Дођеш ли себи, а себепознање је и богопознање – доћи ћеш и до Бога. Дођеш ли до истинског себе и до Бога – долазиш до целине. Дошавши до целине – исцељујеш се. Кад ти увидиш нешто, онда, у наставку, не постоји у теби љутња, не постоји гнев, не постоји мржња према некоме, јер ти то није наметнуто, него је то твоје виђење изнутра и онда у том и таквом виђењу, само и једино, можеш да растеш, да ти није мучно, да ти није наметање, да ти није смарање и досада.
Та ружна реч смарање, сетите се, има везе са смрћу. То није случајно тако. А досада је очајање, печење од муке. Смарање и досада – не треба вам други пакао. Не треба никоме други пакао кад је неко у том сталном смарању и досади и у односу на себе, и у односу на другога. Нека ти досади та досада! Или зар те не смара више то непрестано смарање, па са обе те огавне, јадне, бедне, најгоре могуће ствари, једном заувек не рашчистиш?!
Живот је, мили људи, д-о-л-а-ж-е-њ-е!!! Смарање и досада је тоњење у месту, нема долажења – има одлажења на дно и на дно. Дођеш до дна, кад оно – још једно после. Ти својим ногама или главом пробушиш још, и тако у бескрај. То је досада. То је смарање, недолажење, једно мртвило, дакле, а не: д-о-л-а-ж-е-њ-е. Смарање и досада су слепило. Ми смо толико много навикли на то стање лукавства, на то стање полумртвила, одавања утиска да живимо, да ни не примећујемо колико смо слепи. Тако, елементарно само гледамо нешто, па и то врло често не видимо… ово најматеријалније.
”Дођи и види!”, данашња порука су правог славља. Ми смо на много начина, сетите се, и ја и свако од нас, од детињства наовамо, много пута славили. Данас је Осми март. Ето, видите како је живот доказ овога што вам причам. Осми март, Дан жена… И ту су се многе површне жене упецале, борећи се против мушкоцентричних правила и мерила. Наводно су се избориле за неки свој дан. Еј, а остали дани чији су? Кога су? Глупост и илузија! Правој жени, женственој, сваки дан је њен дан – њен празник! Осми март је илузија једног дана. Од толико дана, само један дан?! Шта је са осталим данима? Видите ли, ви, како то функционише? Па сад ти треба, јер је то тако неко рекао, да својој мајци, сестри, жени, ћерки честиташ 8. март, јер то сви раде. Колико је то глупо! Честитај јој сваки дан, нека јој је срећан дан, отуда и постоји поздрав да срећан дан некоме желимо. Ето видите како неувиђање доводи до муке.
У току овог поста увек је шанса за повратак, за долажење себи, за виђење свога средишта. Гледали смо целога живота по периферији и са периферије, а пост је покушај наш, наша шанса, наша жеља да дођемо и видимо мало своје средиште, свој центар, јер овако смо н-е-у-р-а-в-н-о-т-е-ж-е-н-и; нисмо у средишту, у крајностима смо и онда постајемо пинг-понг лоптица са којом се играју други, а и сами са собом се играмо. То је чудо: ми лажни са собом лажним се играмо, на то сам, наравно, мислио.
”Дођи и види!” су Филипове речи. Обратите пажњу, нема никакав други начин. Да те нико никад не лаже: традиција, мода или нешто друго… Ти дођи и ти види! Колико је то величанствено, те Филипове речи упућене Натанаилу да се лично увери. Он му ништа не намеће, не силује му слободу, он га не убеђује, не мисионари, ништа му не ради, него му упућује један обичан позив – дођи и види. Тај позив је свакоме од нас, свакако, упућен. Наравно, ако хоћемо да дођемо и да видимо.
Цикоте, 8. март 2009.